20 tipov na uschovávanie ovocia a zeleniny zo záhrady

Leto aj jeseň ponúka bohatú úrodu ovocia a zeleniny. Ale kdo už mal záhradku vie, že väčšina ovocia či zeleniny má len krátku trvácnosť a na to, aby sme mohli mať s úrody čo najviac je dôležité ju aj spracovať a uschovať tak, aby sme s nej mali maximum. Táto listina ponúka 20 rôznych postupov, ako si môžete predĺžiť pôžitok z ovocia a zeleniny, čo ste dopestovali.

20 tipov

  1. Zelenina na blanšírovanie: Pred mrazením zeleninu, ako je zelená fazuľka, kukurica alebo hrášok, blanšírujte (teda zprudka nechajte krátko variť do vrelej vode a potom opäť zprudka schlaďte) . Pomôže to zachovať ich farbu, chuť a výživovú hodnotu.
  2. Mrazenie ovocia: Umyte a osušte ovocie, ako sú bobuľoviny, broskyne a čerešne. Rozložte ich na plech na pečenie a zmrazte ich jednotlivo, než ich preložíte do vreciek na mrazenie. Zabráni sa tak zlepeniu. Čím menej tekutiny ovocie obsahuje, o to chutnejšie bude po rozmrazení.
  3. Použitie citrónovej šťavy: V prípade ovocia, ktoré rýchlo hnedne, ako sú jablká, hrušky či broskyne, ich pred zmrazením ponorte do citrónovej šťavy, aby si zachovali farbu.
  4. Vákuové uzatváranie: Na odstránenie vzduchu z vreciek v mrazničke použite vákuové uzatváranie (alebo špeciálne vákuové sáčky), ktoré predĺžia trvanlivosť ovocia a zeleniny .
  5. Výroba džemov a marmelád: Uchovávajte chuť letného ovocia výrobou džemov a želé. Skladujte ich v sterilizovaných pohároch, aby ste získali trvanlivú sladkú pochúťku. Uvarený džem ešte vrelý naliať do sterilizovaného pohára, uzavrieť, obrátiť dole dnom a nechať vychladnúť.
  6. Nakladanie v soli: Uhorky, mrkvu ale najmä hríby možno skvelo naložiť v slanom náleve. Na 1l vody budete potrebovať 15g soli.
  7. Naloženie v sladko kyslom náleve Uhorky, karfiól, cibuľka, cuketa, paprika a dokonca aj rajčiny sú skvelé na zaváranie v sladko-kyslom náleve. Na ca 3kg ovocia /ca 7 pohárov budete potrebovať nasledovné množstvá- 2l vody, 1 balenie ZELKO, 1/2l octu, 150g kr. cukru (kôpor, cesnak, čili podľa chuti),
  8. Sušenie byliniek: Bylinky ako bazalka, oregano a tymián zaveste na suchom, dobre vetranom mieste. Po vysušení ich skladujte vo vzduchotesných nádobách mimo dosahu priameho slnečného svetla.
  9. Výroba ovocnej kože: Ovocie očistite a zmes rozotrite na plech na pečenie, ktorý vysušíte v rúre alebo v sušičke. Vytvoríte si tak zdravé, prenosné občerstvenie.
  10. Uskladnenie v chlade: Koreňovú zeleninu, ako je mrkva, repa a zemiaky, môžete skladovať na chladnom a tmavom mieste s vysokou vlhkosťou, napríklad v pivnici alebo v zásuvke chladničky.
  11. Kvasenie zeleniny: Z kvasenej kapusty si môžete vyrobiť kyslú kapustu, z uhoriek kyslú uhorku. Proces kvasenia konzervuje zeleninu a dodáva jej prospešné probiotiká.
  12. Používanie zavarovacích pohárov: Na menšie dávky konzervovaných potravín sú ideálne zaváraninové poháre. Zabezpečte správne techniky uzatvárania, aby sa obsah zachoval čerstvý.
  13. Bleskové zmrazenie byliniek: Čerstvé bylinky nakrájajte a zmrazte vo vaničkách na kocky ľadu s trochou vody alebo olivového oleja. Po zmrazení preložte kocky do vreciek na mrazenie, aby ste ich mohli ľahko porciovať.
  14. Konzervovanie v oleji: Bylinky, ako napríklad bazalka či rozmarín, môžete konzervovať tiež v olivovom oleji. Výsledkom bude skvelý aromatický olej plný chuti, ktorý použijete tradične pri varení.
  15. Výroba sirupov: Z bobuľovín vytvorte ovocné sirupy a skladujte ich v sterilizovaných nádobách. Tieto sirupy sa môžu použiť do palaciniek, dezertov alebo nápojov.
  16. Používanie mikroténových vreciek: Na dlhodobé skladovanie sušeného ovocia a zeleniny používajte mikroténové vrecká určené do mrazničky, ktoré predĺžia ich trvanlivosť. Dostanete bežne kúpiť v drogérii.
  17. Vákuové balenie blanšírovanej zeleniny: Po blanšírovanie zeleninu vákuovo zabaľte, aby sa v mrazničke zachovala jej kvalita a chuť.
  18. Chladenie v perforovaných vreckách či perforovaných nádobách: Zeleninu, ako napríklad zeleninu a papriku, skladujte v perforovaných plastových vreckách v chladničke, aby sa umožnila cirkulácia vzduchu a zároveň sa zachovala vlhkosť.
  19. Vrstvenie ovocia v cukre: V prípade ovocia, ako sú napríklad jahody, môže ich vrstvenie v cukre pred chladením pomôcť zachovať ich na krátky čas a dodať im sladkosť.
  20. Skladovanie byliniek v textilných utierkach: Potraviny ako šalát a bylinky si udržia svoju sviežosť keď ich zabalíte do textilných utierok a vložíte tak do chladničky. Takto sa odstráni prebytočná vlhkosť a udrží ich dlhšie čerstvé.

20 tipov na uschovávanie ovocia a zeleniny zo záhrady

Kde ma nájdete na sociálnych sieťach

Veľkonočné recepty - 10 receptov na pečenie

Chcete sa dozvedieť viac o mojom blogu?

Nahliadnite sem

Novinky

20 tipov na uschovávanie ovocia a zeleniny zo záhrady

Leto aj jeseň ponúka bohatú úrodu ovocia a zeleniny. Ale kdo už mal záhradku vie, že väčšina ovocia či zeleniny má len krátku trvácnosť a na to, aby sme mohli mať s úrody čo najviac je dôležité ju aj spracovať a uschovať tak, aby sme s nej mali maximum. Táto […]

Novinka

Od teraz môžete hľadať vaše obľúbené recepty jednoducho podľa kategórii- využite na to INDEX RECEPTOV

Populárne recepty

Obľúbené produkty

Lydia_Argilli_food_photography-online Kurz - ako pripraviť buchty ako od babičky - na pare, či pečené, či parnú knedľu

Od 1.mája je prístupný nový online kurz k téme tradičné buchty ako od babičky za symbolickú cenu 2.99€

Viac o kurze Buchty nájdete tu

Plán varenia na 1 mesiac, jedálniček na prípravu jedál

4,99

Predstavte si to: namiesto toho, aby ste každý deň vymýšľali, čo uvariť pre svoju rodinu, máte k dispozícii komplexný plán na celý mesiac. S týmto mesačným plánom prípravy jedál zamávate na rozlúčku obávanej otázke “Čo bude na večeru?” a privítate úspech pri jedle bez námahy. Riešenie vášho každodenného varenia je Mesačný jedálniček na prípravu jedál!…

Category:
Tags: , ,

Zápisník receptov

(4 customer reviews)
9,99

Zápisník receptov, ktorý Vás bude sprevádzať pri vašom každodennom varení. Zápisník je vo formáte  A5 a obsahuje 100 strán na vlastné recepty ako aj 15 bonusových receptov zo stránky www.recepis.sk a prehľad náhradných surovín pri pečení.

228 na sklade

Category:
Tags: , ,

Kurz varenia pre začiatočníkov: Naučte sa ako pripraviť bulgur, ryžu, kuskus či tarhoňu

19,99

V tomto obsiahlom online kurze ťa krok za krokom naučím –  Ako pripraviť ryžu? Ako pripraviť bulgur? Ako pripraviť tarhoňu? Ako pripraviť kuskus? Ako pripraviť pohánku? Či už si v kuchyni začiatočník, alebo si len chceš rozšíriť svoj kulinársky repertoár, vďaka týmto jednoduchým lekciám dokážeš vytvoriť chutné prílohy, ktoré pozdvihnú úroveň každého jedla.  

Najnovšie recepty

  • Čučoriedkový tarte z 2 vajíčok

    Čučoriedkový tarte z 2 vajíčok

    Tento tarte je skvelou voľou ak chcete rýchly a chutný múčnik a pritom spracovať väčšie množstvo ovocia. Základné maslové cesto je super jednoduché a pozostáva len zo 4 surovín. Na oblohu môžete použiť tak čerstvé ako aj mrazené ovocie.


  • Šalát s chlebovými krutónmi a syrom

    Šalát s chlebovými krutónmi a syrom

    Tento šalát som spoznala u našich známych pri spoločnom grilovaní a bol taký skvelý, že som si hneď vypýtala recept. Okrem výbornej chuti sa mi páčila možnosť využitia staršieho pečiva do niečoho chutného.


  • Najlepší dezert z tekvice – hokkaido so škoricou

    Najlepší dezert z tekvice – hokkaido so škoricou

    Možno sa vám žiada sladké ale nechcete siahnuť po sladkostiach? A čo tak si pripraviť tento super jednoduchý dezert z tekvice hokkaido. Sladkosť si môžete sami určiť a namiesto cukru použiť med či iné zdravšie sladidlo. Hlavnú chuť preberie však tento dezert zo škorice ako aj zo sušeného ovocia. A […]


Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*