Lydia_Argilli_food_photography-Ako pripraviť karamel - 20 rád, ako sa vám vždy podarí

Ako pripraviť karamel – 20 rád, ako sa vám vždy podarí

Zažili ste už takúto situáciu- rozhodli ste sa pripraviť karamel a dopadlo to katastrófou. Cukor sa prilepil na hrniec, po priliati šľahačky zostali samé hrudky, tie sa ešte nalepili na hrniec a varešku a nie a nie ich odtiaľ umyť a celkovo skončil karamel a dokonca hrniec v koši.

Túto situáciu som naozaj pre pár rokmi zažila a naozaj ma to najskôr odradilo od prípravy na veľmi dlho. Až som si naštudovala, čo je prip príprave karamalu dôležité a odvtedy už nikdy podobné problémy neboli.

Základný recept na

KARAMEL TU

Pripravila som pre vás 20 rád, ako sa vám karamel vždy podarí, bez pripálených či prihorených hrncov.

1. správne miešanie

Kryštálový cukor by sa počas procesu karamelizácie nikdy nemal miešať lyžicou, ale iba otáčaním hrnca, aby sa tekutina v hrnci premiešala.

2. správna teplota

Tekutiny, ktoré sa pridávajú do karamelu (či už ide o mlieko, šľahačku alebo rozpustené maslo), by mali byť vždy horúce, nikdy nie studené (to je najčastejší dôvod, prečo sa v karameli tvoria hrudky).

3. čo robiť počas karamelizácie

Kryštáliky cukru, ktoré sa počas karamelizácie tvoria na stenách hrnca, by sa mali zotrieť štetcom namočeným vo vode, aby sa nepripálili.
Cukor by mal byť pod stálym dohľadom, pretože sa môže v priebehu niekoľkých sekúnd spáliť.

4. správne načasovanie

Už po niekoľkých sekundách začne karamel hnednúť a spálený karamel je nielen horký, ale bohužiaľ aj nepoužiteľný. Preto ak karamel začne dymiť alebo príliš rýchlo tmavnúť, okamžite ho odstráňte z ohňa, aby ste zabránili spáleniu.

5. správny hrniec

Dbajte na to, aby bol hrniec používaný na karamelizáciu čistý a suchý, aby sa zabránilo akémukoľvek znečisteniu karamelu.
Používajte hrniec alebo hrniec s ťažkým dnom, aby sa teplo rovnomerne rozložilo a zabránilo sa vzniku horúcich miest, ktoré by mohli spôsobiť nerovnomernú karamelizáciu.

6. nepoužívať drevo

Nepoužívajte náčinie s drevenými rukoväťami, pretože môžu absorbovať vlhkosť a spôsobiť kryštalizáciu karamelu.

7. pridanie soli

Do karamelu pridajte štipku soli, aby ste zvýraznili jeho chuť a vyvážili sladkosť.

8. pomalé miešanie

Buďte trpezliví a odolajte nutkaniu miešať karamel príliš často, pretože to môže spôsobiť jeho zovretie a zrnitosť.

9. nepridávať studené tekutiny

Keď do karamelu pridávate horúce tekutiny, robte to postupne a opatrne, aby ste zabránili postriekaniu a popáleniu.

10. správna teplota

Na sledovanie teploty karamelu používajte cukrárenský teplomer a snažte sa dosiahnuť požadovanú konzistenciu a farbu.

11. Používajte správnu panvicu

Vyberte si panvicu s ťažkým dnom, aby sa karamel nepripálil. Rovnomerné rozloženie tepla pomôže zabezpečiť hladkú a konzistentnú karamelizáciu.

12. Varte na strednom ohni

Začnite na strednom ohni, aby sa cukor postupne rozpúšťal a nepripálil. Keď cukor začne karamelizovať, môžete teplotu podľa potreby upraviť.

13. Príliš nemiešajte

Hoci je nevyhnutné cukor občas premiešať, aby sa zabezpečilo rovnomerné varenie, nemiešajte príliš často, pretože to môže spôsobiť kryštalizáciu cukru.

14. Používajte teplomer na cukrovinky

Na presnú kontrolu teploty používajte teplomer na sledovanie teploty karamelu. Ideálna teplota karamelovej omáčky je približne 160 °C (320 °F).

15. Pozorne sledujte

Karamel sa môže v priebehu niekoľkých sekúnd zmeniť zo zlatohnedého na spálený, preto ho počas celého procesu varenia pozorne sledujte. Často miešajte, aby ste zabezpečili rovnomernú karamelizáciu.

16. Dávajte pozor na horúci cukor

Karamel je veľmi horúci, preto s ním manipulujte opatrne, aby ste sa nepopálili. Počas výroby karamelu držte deti a domáce zvieratá ďalej od sporáka a pri práci s horúcou zmesou buďte opatrní.

17. Neponáhľajte sa s chladením

Pred použitím alebo prenesením do nádoby na skladovanie nechajte karamelovú omáčku mierne vychladnúť. Pri chladnutí zhustne, preto buďte trpezliví a doprajte jej čas, kým dosiahne požadovanú konzistenciu.

18. Maslo alebo smotanu pridávajte opatrne

Keď pridávate maslo alebo smotanu do karamelu, robte to postupne a mimo ohňa, aby ste zabránili postriekaniu. Pri pridávaní studenej smotany do horúceho karamelu sa pripravte na bublanie a prskanie.

19. Správne skladovanie

Skladujte domácu karamelovú omáčku vo vzduchotesnej nádobe v chladničke až dva týždne. Pred použitím ju jemne zohrejte, buď vložením nádoby do teplej vody, alebo krátkymi intervalmi v mikrovlnnej rúre.

20. Neponáhľajte sa s chladením

Pred použitím alebo prenesením do nádoby na skladovanie nechajte karamelovú omáčku mierne vychladnúť. Pri chladnutí zhustne, preto buďte trpezliví a doprajte jej čas, kým dosiahne požadovanú konzistenciu.

Aby ste si tieto rady mohli aj vytlačiť, prikladám tiež PDF na vytlačenie.

Dúfam, že vám tieto rady pomôžu pri vašom pečení a že budete mať pri príprave karamelu vždy úspech. Nezabudnite si k príprave karamelu ani pozrieť moje video, kde je postup vysvetlený krok za krokom. A nezabudnite, že pri manipulácii s karamelom musíte vyť veľmi opatrní, pretože dosahuje veľmi vysoké teploty, ktoré môžu pri kontakte s pokožkou spôsobiť vážne popáleniny. V ideálnom prípade by ste karamel nemali pripravovať v prítomnosti detí

Kde ma nájdete na sociálnych sieťach

Veľkonočné recepty - 10 receptov na pečenie

Chcete sa dozvedieť viac o mojom blogu?

Nahliadnite sem

Novinky

Lydia_Argilli_food_photography-online Kurz - ako pripraviť buchty ako od babičky - na pare, či pečené, či parnú knedľu

Od 1.mája je prístupný nový online kurz k téme tradičné buchty ako od babičky za symbolickú cenu 2.99€

Viac o kurze Buchty nájdete tu

Novinka

Od teraz môžete hľadať vaše obľúbené recepty jednoducho podľa kategórii- využite na to INDEX RECEPTOV

Populárne recepty

Obľúbené produkty


Plán varenia na 1 mesiac, jedálniček na prípravu jedál

4,99

Predstavte si to: namiesto toho, aby ste každý deň vymýšľali, čo uvariť pre svoju rodinu, máte k dispozícii komplexný plán na celý mesiac. S týmto mesačným plánom prípravy jedál zamávate na rozlúčku obávanej otázke “Čo bude na večeru?” a privítate úspech pri jedle bez námahy. Riešenie vášho každodenného varenia je Mesačný jedálniček na prípravu jedál!…

Category:
Tags: , ,

Zápisník receptov

(4 customer reviews)
9,99

Zápisník receptov, ktorý Vás bude sprevádzať pri vašom každodennom varení. Zápisník je vo formáte  A5 a obsahuje 100 strán na vlastné recepty ako aj 15 bonusových receptov zo stránky www.recepis.sk a prehľad náhradných surovín pri pečení.

228 na sklade

Category:
Tags: , ,

Kurz varenia pre začiatočníkov: Naučte sa ako pripraviť bulgur, ryžu, kuskus či tarhoňu

19,99

V tomto obsiahlom online kurze ťa krok za krokom naučím –  Ako pripraviť ryžu? Ako pripraviť bulgur? Ako pripraviť tarhoňu? Ako pripraviť kuskus? Ako pripraviť pohánku? Či už si v kuchyni začiatočník, alebo si len chceš rozšíriť svoj kulinársky repertoár, vďaka týmto jednoduchým lekciám dokážeš vytvoriť chutné prílohy, ktoré pozdvihnú úroveň každého jedla.  

Najnovšie recepty

 • Zaváranie – krok za krokom – tieto tipy by ste mali poznať

  Zaváranie – krok za krokom – tieto tipy by ste mali poznať

  Leto svojím teplom vonku nielen vyvoláva príjemný úsmev na tvári ale takisto prispieva k tomu, že zelenina a ovocie rastú a dozrievajú tak rýchlo, že ich ani len nestíhame jesť. Najmä ak máte záhradku, tak to zaiste poznáte, maliny len dozreli a už už sa začínajú aj kaziť, či opadávať […]


 • Videorecept – Cesnakový chlieb na trhanie- monkey bread

  Videorecept – Cesnakový chlieb na trhanie- monkey bread

  Celý recept tu Cesnakový monkey bread


 • Najrýchlejší domáci chlebík z kvasníc

  Najrýchlejší domáci chlebík z kvasníc

  Tento chlebík zvládnete zaručene, žiadne komplikované postupy, ani žiaden kvások netreba a výsledkom bude fantastický mäkučký chlebík. Recept mám od mojej známej ku ktorej sme raz prišli na návštevu a hneď sa začala ospravedlňovať, že nič som nestihla napiecť, len tento chlebík. Tak som hneď spozornela, a pýtam sa, a […]


 • Makový cheesecake

  Makový cheesecake

  Chutné maslové cesto s ricotta plnkou.


2 komentáre

 1. Pingback: Ako pripraviť karamel- základný recept - recepis.sk - denne nové recepty pre celú rodinu

 2. Pingback: Orechové zákusky s karamelovou plnkou- bez múky - recepis.sk - denne nové recepty pre celú rodinu

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*