5 zaujímavých faktov o potravinách, ktoré bežne používate

Pri mojích posledných receptoch som spracovávala týchto 5 bežných surovín. Vedeli ste o ních toto?

Jahody

Legenda hovorí, že názov “jahoda” pochádza z 19. storočia, keď deti v Anglicku zbierali toto ovocie a predávali ho navlečené na slame z trávy. Ďalej sa uvádza, že kedysi sa im hovorilo “slamky z bobúľ”.

Šťava zo zaváraných uhoriek

Vedeli ste, že šťava z nakladaných uhoriek sa dá výborne použiť ako dresing na šaláty? Je nielen chutná, ale aj zdravá. Šťava pomáha proti páleniu záhy a podporuje trávenie.

Slovenská ryža

Riso sú malé cestoviny, ktoré pripomínajú ryžu. Dajú sa variť klasicky ako cestoviny v osolenej vriacej vode, alebo tiež pripraviť na spôsob ryže. Tento spôsob je aromatickejší. Na to treba opiecť cestoviny krátko na oleji, zaliať 2-násobným množstvom vody, osoliť a po zovretí nechať 20 minút na miernom ohni nabopnať. Riso je výborná príloha, hodí sa skvelo aj na prípravu šalátu.

Kysnuté cesto

Hlavným trikom pri príprave kysnutého cesta spočíva v dlhom miesení. Cesto by ste mali miesiť aspoň 10 minút, aby sa z múky uvolnil lepok. Vďaka tomu bude neskôr cesto krásne vláčne a elastické.

Mak

Mak je skvelým zdrojom vápnika. Obsahuje ho dokonca viac, ako iné populárne zdroje, ale tiež iných minerálov ako mangán, fosfor či horčíku. Makové semená udržujú kosti pevné a zdravé.

Zdroj: internet

 • Neviete čo uvariť? Tak určite využijete mesačný jedálniček na vytlačenie

  Neviete čo uvariť? Tak určite využijete mesačný jedálniček na vytlačenie

  Ako často sa pýtate ráno – čo ja zas navarím? Stojíte pred chladničkou, hodiny sa míňajú, čas obedu blíži a vás stále ešte neosvietilo. Takéto dni má asi každ´z nás z času na čas, horšie je však keď sa to opakuje pravidelne. Mať plán toho, čo máte navariť je v […]


 • Turecká polievka z červenej šošovice

  Turecká polievka z červenej šošovice

  Výborná sýta polievka, ktorá sa zvykne servírovať s chlebom a plátkom citrónu aj ako hlavné jedlo. Suroviny: Postup:


 • Nepečený tvarohový dezert len z 3 surovín

  Nepečený tvarohový dezert len z 3 surovín

  Všetko, čo na tento dezert budete potrebovať je jemný tvaroh, dlhé piškóty a drobné ovocie podľa chuti. Ja som použila jahody, ale samozrejme, že zvoliť môžete aj iné drobné ovocie ako napríklad čučoriedky. Suroviny: Postup:


 • Mäkkučké Pizza rožky

  Mäkkučké Pizza rožky

  Suroviny: Postup:


Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*