Správne skladovanie ovocia môže mať dopad nielen na jeho čerstvosť ale tiež na jeho trvanlivosť. Sú ovocia, ktoré potrebujú izbovú teplotu, iné, ktoré preferujú chlad a zas iné čo najlepšie dokážu pretrvať v tme. Pochopenie správneho skladovania jednotlivých druhov vám ušetrí čas, peniaze a plytvanie potravinami.
Bobuľové ovocie (jahody, čučoriedky, maliny, černice)
Bobuľové ovocie je chúlostivé a rýchlo sa kazí, preto si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Skladujte ich neumyté v chladničke v plytkej nádobe vyvstlanej papierovou utierkou. Dbajte na to, aby nádoba umožňovala cirkuláciu vzduchu (vyhnite sa uzavretým plastovým nádobám).
Extra tip:
Pred uskladnením odstráňte všetky kašovité alebo plesnivé bobule, aby neovplyvnili ostatné bobule. Umyte ich až tesne pred konzumáciou.
Tropické ovocie (banány, mango, ananásy, kivi, pomaranče)
Banány:
Skladujte pri izbovej teplote oddelene od ostatného ovocia. Vylučujú plyn etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie. Stonky môžete zabaliť do plastovej fólie, aby ste spomalili proces dozrievania. Až do ich zrelosti sa vyhýbajte chladničke – pri nízkych teplotách ich šupka zhnedne
Mango a ananás:
Uchovávajte pri izbovej teplote, kým nedozrejú. Po dozretí ich presuňte do chladničky, aby ste predĺžili ich čerstvosť o niekoľko ďalších dní.
Kiwi:
Nezrelé kiwi skladujte pri izbovej teplote. Keď sú na dotyk mäkké, presuňte ich do chladničky.
Pomaranče, citróny, limetky:
Uskladnite v chladničke v zásuvke na chrumkavé potraviny. Ak ich uchovávate pri izbovej teplote.
Kôstkové ovocie (broskyne, slivky, čerešne, marhule)
Nechajte ich dozrieť pri izbovej teplote mimo dosahu priameho slnečného svetla. Po dozretí ich uložte do chladničky, aby sa ich životnosť predĺžila o niekoľko dní. V prípade potreby ich uchovávajte v papierovom vrecku, aby dozrievali rýchlejšie
Čerešne a višne by sa mali okamžite uskladniť v chladničke a až do použitia by sa mali uchovávať v suchu. Skladujte ich v priedušnej nádobe alebo v otvorenom vrecku.
Tvrdé regionálne ovocie (jablká, hrušky)
Jablká:
Skladujte v chladničke v zásuvke na chrumkavé ovocie, najlepšie v priedušnom vrecku na výrobky alebo voľne zabalené v papierovej utierke. Jablká vydržia v chladnom sklade oveľa dlhšie – až niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov
Hrušky:
Nechajte dozrieť pri izbovej teplote. Po dozretí ich uložte do chladničky, aby ste spomalili ďalšie dozrievanie. Hrušky dozrievajú zvnútra von, preto skontrolujte, či sú mäkké v blízkosti stopky.
Všeobecné tipy na skladovanie ovocia:
- Vyhnite sa vzduchotesným nádobám na čerstvé ovocie, pokiaľ nie sú navrhnuté tak, aby umožňovali prúdenie vzduchu.
- Dôležitý je etylén: Niektoré druhy ovocia (napríklad banány a jablká) produkujú plyn etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie blízkych plodín. Producentov etylénu držte ďalej od ovocia a zeleniny citlivých na etylén.
- Vlhkosť = kazenie: Pred uskladnením ovocie vždy dôkladne vysušte. Nadmerná vlhkosť podporuje rast plesní, najmä v bobuľovinách.
- Ovocie, ktoré ďalej dozrieva (banány, avokádo, hrušky), skladujte pri izbovej teplote, kým nedozrie.
Ak vás zaujíma téma skladovania potravín, vypočujte si tiež túto epizódu podcastu.
Epizóda #95- Čo patrí a čo nepatrí do chladničky? Alebo ako správne skladovať potraviny
Vitajte na stránke plnej receptov pre celú rodinu
Pomocníci do kuchyne*


Najnovšie články
Najnovšie recepty
Tradičné recepty
- Domáce rezance na 3 rôzne spôsoby
- Tekvicová omáčka s grilovanými morčacími prsiami a domácou knedlou
- Moravské koláče
- Vanilkové muffiny s malinovým krémom
- Gaštanový perník s kakaovou polevou
- Zemiakové Halušky s parmezánovou omáčkou
- Turecké cestoviny “manti”
- Plnené sušené baklažány a paprika „dolmak“
- Jablkový “apple pie”
- Troj-čokoládová torta
- Krémová polievka z červenej šošovice a bulguru
- Makové šúlance zo zemiakového cesta
- Tartalettes s citrónovo-vanilkovou plnkou
- Maková torta s vanilkovým krémom a kokosom
- Gaštanovo-karamelová roláda z hrubej múky
Denne nové recepty pre celú rodinu
Čo nájdete na recepis.sk?

Chcete sa dozvedieť viac o mojom blogu?
Nahliadni sem
Obľúbené produkty
Plán varenia na 1 mesiac, jedálniček na prípravu jedál
Predstavte si to: namiesto toho, aby ste každý deň vymýšľali, čo uvariť pre svoju rodinu, máte k dispozícii komplexný plán na celý mesiac. S týmto mesačným plánom prípravy jedál zamávate na rozlúčku obávanej otázke “Čo bude na večeru?” a privítate úspech pri jedle bez námahy. Riešenie vášho každodenného varenia je Mesačný jedálniček na prípravu jedál!…
Zápisník receptov
Zápisník receptov, ktorý Vás bude sprevádzať pri vašom každodennom varení. Zápisník je vo formáte A5 a obsahuje 100 strán na vlastné recepty ako aj 15 bonusových receptov zo stránky www.recepis.sk a prehľad náhradných surovín pri pečení.
213 na sklade
Kurz varenia pre začiatočníkov: Naučte sa ako pripraviť bulgur, ryžu, kuskus či tarhoňu
V tomto obsiahlom online kurze ťa krok za krokom naučím – Ako pripraviť ryžu? Ako pripraviť bulgur? Ako pripraviť tarhoňu? Ako pripraviť kuskus? Ako pripraviť pohánku? Či už si v kuchyni začiatočník, alebo si len chceš rozšíriť svoj kulinársky repertoár, vďaka týmto jednoduchým lekciám dokážeš vytvoriť chutné prílohy, ktoré pozdvihnú úroveň každého jedla.
Index

Máte surovinu a neviete čo s ňou?
Od teraz môžete hľadať vaše obľúbené recepty jednoducho podľa kategórii- využite na to INDEX RECEPTOV