V amerike sa tradične pripravuje množstvo rôznych dezertov z tekvíc či sladkého zemiaku ako to poznáme na európskom kontinente, a tento je jednoznačne klasika. Tekvicový koláč je krásne krémovitý a doslova sa na tom krehkom maslovom ceste rozplýva na jazyku. Kdo ešte nevyskúšal tekvicu pripraviť na sladko, veľmi odporúčam, je to skutočne dobrota.
Suroviny na cesto:
- 80g masla izbovej teploty
- 150g hl. múky
- 1 vajíčko
- 1čl soľ
Suroviny na plnku:
- 1 väčšia hokkaido alebo maslová tekvica (1kg)
- 3PL cukru +3 PL vody
- 2 vajíčka
- 20g škrobu (alebo 1/2 balenia vanilkového pudingového prášku)
- 50g kr. cukru
- 1čl škorice
- 1 vanilkový cukor
- 1 čl anízu
- 1čl sušeného zázvoru

Postup:
- Začneme prípravou tekvice. Tú umyjeme, prípadne ošúpeme, rozrežeme na polku a vyberieme zrnká. Potom ju pokrájame na kocky o veľkosti zhruba 2*2cm.
- Do hrnca nasypeme cukor, pridáme trošku vody a tekvicu. Hrniec zakryjeme a potom necháme zovrieť. Teplotu znížime a dusíme 20-25 minút tekvicu do mäkka. Necháme vychladnúť.
- Medzitým si pripravíme cesto. Vajíčko vymiešame s maslom, múkou a soľou do nelepivého cesta. Cesto zabalíme do fólie a necháme aspoň 1/2 hodinu v chlade tuhnúť.
- Potom cesto vyrolujeme medzi 2 papiermi na pečenie a cesto takto preložímme pomocou papiera na pečenie do vymastenej formy na pečenie (buď klasickej okrúhlej s priemerom 26cm/28cm alebo do obdĺžnikovej).
- Cesto pritlačíme na spod a obvod fomy a prebytočné cesto, ktoré ostane nad okrajom formy, odrežeme prípadne ozdobne ukončíme.
- Na plnku rozmixujeme vychladnutú tekvicu na kašu. Pridáme vajcia, škrob a cukor. Dobre premiešame.
- Potom dochutíme škoricou, vanilkovým cukrom, anízom a zázvorom.
- Plnku nalejeme na cesto a potom necháme pie piecť pri 160C ca. 45-50 minút. Dôležité je piecť tento koláč pomaly, na nízskej teplote. Vďaka tomu sa mu zachová pekný hladký povrch a krémovitá vnútorná plnka.
- Pred vzbratím z formy necháme dôkladne vychladnúť.
Chystám pre vás sériu kurzov základov varenia. Tieto budú k týmto témam:
- Prílohy – ako si pripraviť ryžu, bulgur, tarhoňu, kuskus
- Zelenina – od dusenia po pečenie, zapekanie až po naparovanie
- Mäso – pečenie, marinovanie, dusenie, pošírovanie
- Omáčky – ako bez dochucovadiel vyrobiť chutné omáčky
- Aby nič nevyšlo na zmar – ako využiť zostatky v kuchyni chutne a vyhnúť sa tak vyhadzovaniu potravín
Ku každému kurzu vás čakajú aj bonusové materiály, takže sa máte na čo tešiť.
-
5 zaujímavých faktov o potravinách, ktoré bežne používate
Pri mojích posledných receptoch som spracovávala týchto 5 bežných surovín. Vedeli ste o ních toto? Čučoriedky Čučoriedky sú známe ako najzdravší druh ovocia, ktorý zabraňuje vzniku mnohých chorôb. Sú bohatým zdrojom vlákniny a vitamínov C, K, A, E a vitamínov skupiny B, ako aj minerálnych látok, ako sú železo, mangán, […]
-
Cviklový šalát s fazuľou
Moja susedka ma vždy nanovo dokáže inšpirovať novými nápadmi na šalát. Volám ju šalátová kráľovna. Tak aj tento cviklovo- fazuľkový vznikol na spoločnej grilovačke a super nám zachutil. Suroviny: Postup:
-
Výborné jednohubky z červenej šošovice
Toto jedlo patrí medzi moje obľúbené predkrmy- chutné bezmäsité karbonátky plné aróm, k tomu chrumkavý šalát. Počas leta je to tiež výborný hlavný pokrm. Originálne pocházdza tento pokrm z Turecka kde sa servírujú v šalátovom liste poliaté črstvým citrónom. Suroviny: Postup: Pozrite si aj ďaľšie nápady na bezmäsité a vegan […]