Makové pupáky alebo bobaľky

Tento pokrm u nás nikdy nechýba na vianočnom stole. I keď sme ho ako deti moc neobľubovali, v dospelosti som si ho obľúbila. Samozrejme, že najchutnejšie sú doma vyrobené, tie majú nielen správnu konzistenciu ale pekne rozvoňajú byt.

Suroviny:

 • 500g polohr.muky
 • 1/2 čerstvých kvasníc
 • 4pl kr.cukru
 • 20g roztopeného masla (+ďaľších 10g na pomazanie)
 • Ca. 250ml teplého (nie horúceho) mlieka
 • 500ml mlieka + 3 PL kr. cukru na poliatie
 • štipka soli

Postup:

 1. Kvasnice dáme misky spolu s cukrom, premiešame a necháme vytvoriť kvások.
 2. Ten potom zmiešame s múkou, soľou, maslom izbovej teploty a postupne prilievame mlieko až vznikne vláčne cesto.
 3. Cesto miesime ca. 10 minüt. Potom z neho vytvarujeme bochník, povrch posypeme mükou a prikryté ho necháme 45 minút kysnúť.
 4. Cesto rozdelíme na viacero rovnakych bochníkov a tie postupne vyroľujeme do rovnako hrubých a dlhých pásov. Tie rozkrájame na rovnako veľké kúsky a z tých pomocou gúľania medzi dlaňami oboch rúk formujeme rovnako veľké guľky.
 5. Guľky cesta kladieme na plech s odstupom a dobre pomažeme ich povrch roztopeným maslom. Necháme piecť pri 180°C do zlatista (ca.20min).
 6. Pred servírovaním zohrejeme zyvšné mlieko s cukrom a pupáky ním objeme a necháme dobre nasiaknúť.
 7. Na záver pupáky posypeme čerstvo pomletým makom, príapadne ich poprášime práškovým cukrom. Kdo chce môže ešte na záver poliať pupáky roztopeným maslom pre dodatočnú chuť.

Môj tip

Moja babka tradične polievala pupáky len vodou s cukrom. U mňa doma sa udomácnilo skôr horúce mlieko. Môžete vyskúšať oboje.
 • Máte deti a nič nestíhate? Pozrite si tieto konkrétne rady ako to zlepšiť

  Máte deti a nič nestíhate? Pozrite si tieto konkrétne rady ako to zlepšiť

  Ahojte, tento diel by som rada venovala konkrétnym tipom ako si správne štruktúrovať povinností, ktorých má každá mama viac ako dostatok a to tak, aby ste sa nielen stresovali ale aj našli čas pre seba a svoje záujmy. Ako mama zaisto už viete, aké dôležité je pod váhou všetkých tých […]


 • Valentínske srdiečka z maslového cesta

  Valentínske srdiečka z maslového cesta

  Tieto srdiečka z jednoduchého maslového cesta sú krásne krehké a ich príprava vám nezaberie veľa času. Na inšpiráciu som použila recept mojej starej mamy na mrežovník. Potrebujete: Postup:


 • Valentínska vianočka v tvare srdiečka

  Valentínska vianočka v tvare srdiečka

  Sviatok svätého valentína sa blíži a jeden z mnohých spôsobov ako hýčkať vaších drahých je aj chutným jedlom, lebo ako sa hovorí – láska ide cez žalúdok :). V najbližšie dni vám preto prinesiem zopár chutných receptov, ktoré určite zvládnete k tomuto sviatku aj vy doma pripraviť. Dnes začnem touto […]


 • Dokonale nadýchaný domáci hrnčekový chlieb

  Dokonale nadýchaný domáci hrnčekový chlieb

  Tento chlieb je mäkkučký ako perinka a rýchlo pripravený. Všetko čo k nemu potrebujete je 1/2 čerstvých kvasníc. Inšpiráciu som čerpala pri japonskom chlebe, pri ktorom sa do cesta pridáva malé množstvo odpalovaného cesta, výsledok je skutočne fantastický. Na merianie som použila šálku s 250ml. Suroviny na (odpaľované) cesto1: Suroviny […]


Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *