V piatok boli u nás počas môjho detstva tradične bezmäsité jedlá a jedným z častých bola aj jablková žemľovka. Tento spôsob prípravy je rýchlo hotový a dajú sa pri ňom použiť aj staršie či už tvrdé kúsky bieleho pečiva (rožky, chlebík, vianočka, alebo veka). U nás doma nikdo nemal rád bielkový sneh, preto sa u nás do nálevu dávali celé vajíčka a namiesto bielkového snehu na vrchu bola chrumkavá kôrka, ktorú sme posypali výdatne práškovým cukrom.
Suroviny:
- 1kg jabĺk
- ca. 600g staršieho bieleho pečiva (rožky, veka, vianočka a pod., čo má človek doma)
- citrónová šťava + 3 PL kr. cukru
- 1 vanilkový cukor (prápadne škorica)
- 1 balenie tvarohu (250g)
- 2 PL cukru
- šupka z 1 citróna (najlepšie v bio kvalite)
- 200ml mlieka
- 50g roztopeného masla
- 1 vanilkový cukor
- 2 vajíčka
- (hrozienka)
Postup:
- Jablká postrúhame na hrubo. Polejeme ich šťavou z 1/2 citróna, posypeme cukrom a vanilkovým cukrom a odložíme stranou. Kdo chce pridá škoricu.
- Tvaroh zmiešame s cukrom ako aj postrúhanou šupkou citróna.
- Pečivo pokrájame na rovnako hrubé kúsky.
- Ak chceme hrozienka použiť (možno ich aj vynechať), tak za hrsť hrozienok zalejeme vrelou vodou, po 5minútach ich zlejem z vody a vyžmýkame. Kdo hrozienka nemá rád, proste vynechá.
- Pripravíme si ešte nálev. Na to zmiešame mlieko s vajíčkami, roztiopeným maslom ako aj 1 balením vanilkového cukru.
- Nádobu na zapekanie si dobre vymastíme. Na spodok nádoby najskôr položíme prvú vrstvu pečiva, tak aby podľa možnosti neostali voľné priestory. Túto vrstvu polejeme 1/4 nálevu.
- Na to poukladáme 1/2 postrúhaných jabĺčok a 1/2 hrozienok.
- Potom nasleduje druhá vrstva pečiba, ktorú opäť polejeme 1/4 nálevu a tentoraz posypeme jej vrch tvarohom.
- Opäť dáme vrstvu pečiva, polejeme nálevom a poukladáme zvyšné jablká. Štavu z jabĺk nevyhadzujeme ale takisto ňou polejeme pečivo.
- Na záver položíme poslednú vrstvu pečiva, ktorú polejeme zvyšným nálevom. Pritom dbáme na to, aby neostali suché miesta na pečive.
- Nádobu necháme pri 160C ca. picž po dobu ca. 30 minút, potom ešte povrch pečiva pomažeme trochou masla a necháme krátko dopekať, až vrchná časť pečiva dostane zlatistú farbu a bude pekne chrumkavá.

Chystám pre vás sériu kurzov základov varenia. Tieto budú k týmto témam:
- Prílohy – ako si pripraviť ryžu, bulgur, tarhoňu, kuskus
- Zelenina – od dusenia po pečenie, zapekanie až po naparovanie
- Mäso – pečenie, marinovanie, dusenie, pošírovanie
- Omáčky – ako bez dochucovadiel vyrobiť chutné omáčky
- Aby nič nevyšlo na zmar – ako využiť zostatky v kuchyni chutne a vyhnúť sa tak vyhadzovaniu potravín
Ku každému kurzu vás čakajú aj bonusové materiály, takže sa máte na čo tešiť.
-
5 zaujímavých faktov o potravinách, ktoré bežne používate
Pri mojích posledných receptoch som spracovávala týchto 5 bežných surovín. Vedeli ste o ních toto? Čučoriedky Čučoriedky sú známe ako najzdravší druh ovocia, ktorý zabraňuje vzniku mnohých chorôb. Sú bohatým zdrojom vlákniny a vitamínov C, K, A, E a vitamínov skupiny B, ako aj minerálnych látok, ako sú železo, mangán, […]
-
Cviklový šalát s fazuľou
Moja susedka ma vždy nanovo dokáže inšpirovať novými nápadmi na šalát. Volám ju šalátová kráľovna. Tak aj tento cviklovo- fazuľkový vznikol na spoločnej grilovačke a super nám zachutil. Suroviny: Postup:
-
Výborné jednohubky z červenej šošovice
Toto jedlo patrí medzi moje obľúbené predkrmy- chutné bezmäsité karbonátky plné aróm, k tomu chrumkavý šalát. Počas leta je to tiež výborný hlavný pokrm. Originálne pocházdza tento pokrm z Turecka kde sa servírujú v šalátovom liste poliaté črstvým citrónom. Suroviny: Postup: Pozrite si aj ďaľšie nápady na bezmäsité a vegan […]