Morčacie mäso, najmä teda morčacie prsia je podľa mňa náročné na prípravu v tom, že toto mäso veľmi rýchlo uschne a dostane suchú konzistenciu (u nás doma by sa povedalo, že chutí ako podrážka). Keď ma mama minule požiadala spracovať morčacie prsia ako pečené mäso, nebola som práve nadšená lebo pečením ešte rýchlejšie obschne, ale vymyslela som spôsob ako ho upicť chutne a štavnato tak, že nakoniec si všetci pochvalovali.
Suroviny:
- 1 kg morčacích pŕs v kuse
- 2 cibule
- 3 mrkvy
- 100g tvrdého syra (gouda/ementál)
- 10ml vody
- 2 PL oleja (slnečnicový alebo olivový)
- 1čl grilovacie korenie
- 1 čl sušeného cesnaku
- 1čl červenej papriky
- 1/2 citróna
- soľ, čierne korenie
Postup:
- Morčacie prsia si umyjeme a dobre osušíme. Odstránime prípadne nečistoty či blanky.
- Do mäsa urobíme tenkým nožom zopár vpichov. Syr pokrájame na tenké ale dlhé hranoly a tie potom postupne zatlačíme do predpripravených otvorov. Syr by mal byť úplne schovaný v mäse.
- Potom mäso polejeme olejom a posypeme koreninami – soľou, čiernym korením, cesnakom, grilovacím korením a paprikou. Rukami koreninami aj s olejom dobre do mäsa vmasírujeme.
- Pekáč dáme na sporák a na spodok dáme trochu oleja. Potom mäso zprudka (teda na vysokej teplote) zo všetkých strán krátko opečieme aby sa mu zatiahli póry.
- Následne k mäsu pridáme cibuľu pokrájanú na štvťky ako aj rozpolené mrkvy. Pod mäso položime plátky citróna a potom ho zalejeme vodou.
- To dôležité pri pečení je piecť mäso jednak na nízskej teplote a takisto zabezpečiť, že v pekáči stále cirkuluje vlhkosť.
- Preto pečieme mäso len pri 160C (ideálna sa hodí tiež na to hodí remoska) a pečieme po celý čas v uzavretom pekáči. Doba pečenia je 1 hodina a potom ešte 10 minút v odokrytom pekáči aby sa po vrchu vytvorila zlatistá kôrka. Je dobré tiež po odokrytí potrieť povrch mäsa maslom, to mu dodá dodatočnú arómu.
Chystám pre vás sériu kurzov základov varenia. Tieto budú k týmto témam:
- Prílohy – ako si pripraviť ryžu, bulgur, tarhoňu, kuskus
- Zelenina – od dusenia po pečenie, zapekanie až po naparovanie
- Mäso – pečenie, marinovanie, dusenie, pošírovanie
- Omáčky – ako bez dochucovadiel vyrobiť chutné omáčky
- Aby nič nevyšlo na zmar – ako využiť zostatky v kuchyni chutne a vyhnúť sa tak vyhadzovaniu potravín
Ku každému kurzu vás čakajú aj bonusové materiály, takže sa máte na čo tešiť.
-
5 zaujímavých faktov o potravinách, ktoré bežne používate
Pri mojích posledných receptoch som spracovávala týchto 5 bežných surovín. Vedeli ste o ních toto? Čučoriedky Čučoriedky sú známe ako najzdravší druh ovocia, ktorý zabraňuje vzniku mnohých chorôb. Sú bohatým zdrojom vlákniny a vitamínov C, K, A, E a vitamínov skupiny B, ako aj minerálnych látok, ako sú železo, mangán, […]
-
Cviklový šalát s fazuľou
Moja susedka ma vždy nanovo dokáže inšpirovať novými nápadmi na šalát. Volám ju šalátová kráľovna. Tak aj tento cviklovo- fazuľkový vznikol na spoločnej grilovačke a super nám zachutil. Suroviny: Postup:
-
Výborné jednohubky z červenej šošovice
Toto jedlo patrí medzi moje obľúbené predkrmy- chutné bezmäsité karbonátky plné aróm, k tomu chrumkavý šalát. Počas leta je to tiež výborný hlavný pokrm. Originálne pocházdza tento pokrm z Turecka kde sa servírujú v šalátovom liste poliaté črstvým citrónom. Suroviny: Postup: Pozrite si aj ďaľšie nápady na bezmäsité a vegan […]