Tak ako v juhoamerických krajinách nechýbajú pri stolovaní domáce placky tortilly vyrobené z kukuričnej múky, tak isto je v krajinách orientu samozrejmosťou mať doma čerstvo vyrobené placky/chlieb z pšeničnej múky.
Tento chlieb sa vyrába na horúcej panvici, či dokonca častokrát vonku na ohni, takže naňho netreba žiadnu trúbu. Môj recept som dostala od tureckej známej, ktorej placky sa chuťovo v žiadnom nepodobajú tým suchým hotovým arabským chlebom zo supermarktu. Sú mäkké a voňavé a jednoduché na prípravu.
Okrem toho sa tak dajú použiť k slaným pokrmom, či už ako príloha, ale aj ako hlavný chod keď sa placky naplnia ovčím syrom a cibuľkou, alebo šalátom a kuracím mäsom. Moje deti tiež obľubujú sladkú variantu, keď sa ešte teplý chlieb potrie nutellou- veľká dobrota pre malých aj veľkých.
Suroviny:
- 500g hl. múky
- 1/2 čerstvého droždia alebo 1 balenie (7g) sušeného droždia
- 1Pl soli
- 1Pl kr. Cukru
- 100ml kefír alebo kyslej smotany
- 50g masla izbovej teploty
- 1 vajíčko
- Ca. 150ml vody
Postup
- Z kvasníc a cukru si pripravíme kvások. Pri sušených kvasniciach zmiešame 100ml mierne teplej vody s cukrom a rozmiešame až sa kvasnice dobre rozpustia. Necháme 5min. stáť. Postup na vyrobenie kvásku z čerstvých kvasníc nájdete tu – https://recepis.sk/2019/09/20/kvasok-zakladny-recept/
- Múku zmiešame s kváskom, soľou, maslom, vajíčkom a smotanou a začneme miesiť. Podľa potreby ešte po malých dúškom prilievame vodu až vznikne nelepivé cesto. To miesime aspoň 10min. aby cesto dostalo správnu elasticitu.
- Potom cesto po povrchu pomastíme olejom a necháme v prikrytej nádobe 1 hod. stáť (pri sušených kvasniciach treba skôr počítať s va 1,5hod na kysnutie) až sa objem cesta zdvojnásobí.
- Potom cesto rozdelíme na 10 malých bochníkov a tie prikryjeme a necháme ešte krátko podkysnúť.
- Veľkú panvicu nahrejeme (bez oleja) a medzitým si z jedného bochníka pomocou valčeka na cesto vyrobíme tenkú placku veľkú ako panvica.
- Panvicu potrieme pierkom olejom a potom naň položíme cesto. Z oboch strán pečieme len asi 1,5min. pokiaľ cesto nezačne mať pekne zlatisú farbu. Potom otočíme.
- Uskladňujeme nalepšie pod potravinovou fóliou alebo v uzavretej nádobe.
Čo nájdete na recepis.sk?
Obľúbené produkty
Plán varenia na 1 mesiac, jedálniček na prípravu jedál
Predstavte si to: namiesto toho, aby ste každý deň vymýšľali, čo uvariť pre svoju rodinu, máte k dispozícii komplexný plán na celý mesiac. S týmto mesačným plánom prípravy jedál zamávate na rozlúčku obávanej otázke “Čo bude na večeru?” a privítate úspech pri jedle bez námahy. Riešenie vášho každodenného varenia je Mesačný jedálniček na prípravu jedál!…
Zápisník receptov
Zápisník receptov, ktorý Vás bude sprevádzať pri vašom každodennom varení. Zápisník je vo formáte A5 a obsahuje 100 strán na vlastné recepty ako aj 15 bonusových receptov zo stránky www.recepis.sk a prehľad náhradných surovín pri pečení.
228 na sklade
Kurz varenia pre začiatočníkov: Naučte sa ako pripraviť bulgur, ryžu, kuskus či tarhoňu
V tomto obsiahlom online kurze ťa krok za krokom naučím – Ako pripraviť ryžu? Ako pripraviť bulgur? Ako pripraviť tarhoňu? Ako pripraviť kuskus? Ako pripraviť pohánku? Či už si v kuchyni začiatočník, alebo si len chceš rozšíriť svoj kulinársky repertoár, vďaka týmto jednoduchým lekciám dokážeš vytvoriť chutné prílohy, ktoré pozdvihnú úroveň každého jedla.