Kurací vývar u nás doma nikdy v nedeľu nesmel chýbať na sviatočnom stole. Mama ho vždy varila v tlakovom hrnci, ráno postavila na sporák a až do obeda sa pomaly varil a šíril celým bytom aromatickú vôňu, ktorú si dodnes spájam s nedeľným obedom.
Domáci vývar neslúžil však len ako predjedlo ale aj ako liek, najmä pri črevných ochoreniach, či pri ochoreniach s oslabenou imunitou (nachladnutie, chrípka). Keď dostali z domáce silného vývaru, hneď sa nám polepšilo.
Optimálne sú na vývar vhodné kusy kurčaťa, ktoré sú z tmavého mäsa (stehno, nohy, krk, chrbát) a najlepšie s kosťou nakoľko vyvarené kosti vylučujú želatíu, ktorá je takisto nášmu telu prospešná.
Suroviny:
- 1kg kuracieho mäsa
- 1 cibuľa
- 5-6ks mrkva
- 1 menší celer,
- 1 kaleráb
- 1 petržlen
- 5-6 zemiakov
- 1 pór
- 1ks cesnak (aspoň 1 strúčik)
- 1 červená papriku
- soľ, čierne korenie, rasca petržlenová vňať
okrem toho:
list kelu/ kalerábu/ petržlenová vňať/ zelerová vňať a vňať ligurčeka.
Postup:
- Ca. 1kg kuracie mäsa umyjeme a očistíme od prípadných nečistout (perie atď.), koža môže ostať, treba ju len umyť.
- Zeleninu očistíme a pokrájame na väčšie kusy.
- Okrem zeleniny sa u nás pridávali do polievky aj aromatické vňate a listy podľa sezóny – list kelu/ kalerábu/ petržlenová vňať/ zelerová vňať a vňať ligurčeka. Vňať sa po varení vyberála a vyhadzovala.
- Mäso, zeleninu a vňať pridáme do hrnca, zalejem vodou (podľa veľkosti tlakového hrnca ca. 1,5-2l), okoreníme soľou, celým čierným korením, 1-2 bobkovým listom ako aj drtenou rascou.
- Potom tlakový hrnciek uzavrieme, privedieme do varu (až začne hrniec pišťať) a potom oheň stlm=ime na najnižšiu teplotu a takto nehcáme vývar 3-5hodiny pomaly variť.
- Pred otvorením tlakového hrnca, oheň najskôr vypnneme, hrniec odstavíme z tepla a nechať aspoň 10-15min. chladnúť predtým než sa otvorí dekel. Inak hrozí riziko popálenia, prípadne sa môže polievka pod tlakom vyliať z hrnca.
- Pred servírovaním scedíme polievku cez husté sítko, poprípadne dochutíme ju ešte soľou
- Polievku servírujeme s cestovinovými niťovkami a zeleninou z polievky.
Môj tip – Cestoviny uvariť osobitne a nevložiť do polievky ale len do taniera. To predĺži trvácnosť polievky. Moja mama tiež rada pridávala do kuracieho vývaru buď 1 hovädziu kosť alebo kačacie mäso, bol z toho fantastický aromatický vývar.