Timemanagement tip 1 pre mamy viacerých detí – Koľko práce v skutočnosti máme?

Byť mamou troch a viac detí je nielen náročné z pohľadu výchovy či logistiky ale takisto to predstavuje množstvo každodenných výziev ohľadom štrukturovania denných povinností a tiež organizácie práce či už priamo s deťmi alebo práce ohľadom domácnosti či zamestnania.

Ak patríte k tým super organizovaným mamám, tak gratulujem. Napriek tomu sa poteším, keď si články prečítate a keď mi dáte feedback a možno aj vlastné tipy. Ak však ste skôr mama, čo ma pocit, že jej čoskoro všetko padne na hlavu, že nevie či pondelok alebo už zas nedeľa a robota sa proste len tak o vás potkýňa, nezúfajte. Je to normálne a nieje na vás nič divné.

Nikdo z nás sa nenarodil super organizovaný s diárom v ruke a bol hneď super matkou, my sa tomuto musíme najskôr naučiť, tak ako sa učeň najskôr učí svoje remeslo predtým než ho pošlú na stavbu.

Dnes začnem prvou radou, ako si zorganizovať prácu praktickými s týmito jednoduchými typmi. Dajte im šancu a nájdite si 20-30 minút kľudu (najlepšie, keď už deti spia) a pokúste sa toto cvičenie aj naozaj vypracovať. A tým myslím naozaj napísať si vlastné poznámky.

Už počujem, čo sa vám deje v hlave- na takéto kraviny nemám čas… Veď aj tak to už viem… …Načo niečo písať, všetko je v hlave... Toto sú len výhovorky, verte, viem o čom hovorím. Ak sa chcete naučiť niečo nové, musíte aj urobiť niečo inak ako doteraz. Jeden z mojich obľúbených citátov od Alberta Einsteine hovorí:

Nezmyselnosť je robiť stále to isté a očakávať iný výsledok.


Ak my nezmeníme smer, ak my neskúsime niečo robiť inak, a ak nikdy nevybočíme z vychodených ciest, veľa sa toho v našom živote nezmení. To je proste fakt. Okrem toho, my si veľakrát myslíme, že vieme presne, čo nás ťaží, ale častokrát až, keď to vidíme napísané čierne na bielom na papieri naozaj pochopíme, čo to je.

Takže k tomuto prvému cvičeniu si už rovno zabehnite po blok a tužku, budete ich potrebovať. A verte mi, že vám to veľmi pomôže pri všetkých ostatných krokoch a typoch, ktoré vám budem dávať. Dajte tomuto cvičeniu šancu a vykročte na tento možno nezvyčajný exkurs, ktorý vám pomôže sa lepšie zorganizovať.


Tu nájdete k stiahnutiu Tabuľku, čo som pre vás pripravila ak radšej chcete pracovať s predlohou.

Úloha 1- čo už stíhate teraz


Jednou z prvých vecí, čo sa človek naučí v rámci manažmentu je, že predtým než začneme konať, meniť či čokoľvek investovať je dôležité si najskôr spraviť jasný prehľad o tom, aká ja aktuálna situácia. Toto sa volá analýza aktuálneho stavu (is-analysis). Takže zoberte si váš papier a napíšte, :


• ktoré úlohy musíte splniť v domácnosti teraz,
• ktoré úlohy ohľadom deti aktuálne vykonávate,
• ktoré úlohy ohľadom zamestnania (nie samotná úloha, ale veci ohľadom roboty)
• Ostatné úlohy

Píšte veci, ktoré sa dajú merať časom. Nepíšte si, čo si prajete postíhať ale len to, čo už teraz robíte, teda stíhate. Taká listina môže vyzerať napríklad takto (môj príklad, váš môže vyzerať úplne inak, to je v poriadku):

 DomácnosťDetiZamestnanieOstatné
 Umyť podlahuOdniesť do školy/škôlkyCestovanie do a z robotyUmývať auto, povysávať
 Utrieť prachVyzdvihnúť zo školy/škôlkyNatakovať autoKorešpondencia (Kontrola mailov)
 Pripraviť raňajkyUvariť príkrm (bábätko)Pripraviť si obed do obedáraDomáce účtovníctvo
 Pripraviť desiatuNavštíviť hudobnú/futbal/balet Vybavovanie (komunikácia ohľadom domácnosti – elektriny, plyn, voda, dane, autopoistka..)
 Uvariť obedÍsť na ihrisko Platenie faktúr
 Uvariť večeruCez víkend výlet  
 NapiecťKontrola domácich úloh  
 Upratať hračkyCvičenie čítania  
 Umyť riad/vypratať umývačkuPripraviť oblečenie  
 PovysávaťPomôcť pri obliekaní (prebalovanie)  
 Umyť kúpelňuRodičovské združenia  
 PraťNávštevy lekárov  
 Žehliť   
 Umyť okná   
 Prezliecť postelnú bielizeň   
     

Úloha 2- čo aktuálne nestíhate

Fuh, určite už teraz je vaša listina dlhá. Ale cvičenie pokračuje. Potom si opäť zoberte svôj papier a dopíšte najlepšie perom s inou farbou, čo by ste ešte mali stíhať alebo čo by ste si priali ešte stihnúť (to, čo teraz aj keby ste sa roztrhali nezvládate a ostáva akosi ležať). Príklad

 DomácnosťDetiZamestnanieOstatné
 Upratať pivnicuAspoň 2 krát týždenne zvládnuť spoločnú prechádzkuRaz do mesiaca skončiť skôr v robote a využiť tento čas len pre sebaMať čas si večer prečítať knihu
 Postaviť novú skriňu v detskej  Raz za 3 mesiace ísť ku kaderníčke (bez detí 😊)
 Vypratať veci zo špajzi a pretriediť/upratať   

Máte možnosť si pri niektorých z týchto úloh nechať pomôcť od manžela, mamy, kamarátky. Kohokoľvek komu dôverujete? Ak áno, označte tieto úlohy farebne.

Úloha 3- ktoré projekty či sny si túžite splniť

Posledné cvičenie bude pozostávať z toho, čo by ste ešte radi robili a k čomu sa aktuálne vôbec neviete dostať, lebo vám napríklad chýba čas alebo peniaze, alebo iné. Skúste sa koncentrovať na 1-2 túžby či projekty, ktoré by ste si radi realizovali. Môže to byť čokoľvek aj to, čo sa vám teraz zdá nemožné.
Príkady – stavba vlastného rodinného domu, renovácia bytu, vydanie knihy, založenie živnosti, vytvorenie kurzu, naučiť sa cudzí jazyk

Fazit

Dúfam, že toto cvičenie vám pomohlo si ujastniť, kde sa teraz na vašej ceste nachádzate a kam sa táto môže uberať. Tiež si môžete už teraz zagratulovať, lebo aj keď sa vy môžete cítiť subjektívne, že nič nestíhate a nerobíte, čo sa od vás očakáva už teraz je vaša listina dlhá, čo dokazuje pravý opak. Vy už teraz robíte veľa, cieľom je však tieto práce tak štrukturovať, aby ste ich robili efektívnejšie.


To znamená tie isté práce, ale za kratší čas a vďaka tomu budete mať nový priestor, kde sa budú dať pridať činnosti z ďalších 2 listín bez toho, aby ste padali na nos alebo sa cítili ako škrečok v klietke.

_________
Je to to isté ako, keby ste hádzali všetky príbory do jedného šuplíka bez ľadu a skladu. Lyžice, lyžičky, nože, varechy. Všetko na jednu kopu. Oni v tom šuplíku sú a aj si ich viete (síce s námahou) nájsť, ale stratíte pri tom omnoho viac času ako, keď si šuplík pekne upracete a každá lyžička či nôž dostane svoje správne miesto. Potom vám už stačia len sekundy na tú istú činnosť.

_________
O tom, ako sa dajú tieto činnosti inak štrukturovať a vytvoriť systém, ktorý vám umožní nielen celý deň letieť z jednej úlohy do druhej, ale dopraje aj čas na oddych či činnosti, ktoré vás bavia sa dozviete v mojích článkoch. Poteším sa, keď sa do komentára pod článkom podelíte o vašu skúsenosť s týmto cvičením (bolo to pre vás náročné spísať všetko, čo robíte?, Máte jasno v tom, aké sny si chcete ešte splniť?, Atď…)


Teším sa na vás pri ďaľšom článku a ďakujem za prečítanie.

Ak vás môj článok zaujal, nezabudnite sa prihlásiť na odber newlstettru, kde dostanete od mňa okrem iného mnohé bonusy. Aktuálne rozosielam odberateľom zadarmo tabuľku náhradných surovín, ktoré určite využijete skvelo pri varení, či pečení.

One Comment

  1. Pingback: Buď pánom svojho času - Timemanagement tip 3 pre matky viacerých detí - recepis.sk - Keď tradície chutia

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *