clanok rodina vychova deti timemanagement_lydia_argilli_slovensky_podcast

Super mamy neexistujú, existujú len dobre zorganizované mamy

Byť mamou troch a viac detí je nielen náročné z pohľadu výchovy či logistiky ale takisto to predstavuje množstvo každodenných výziev ohľadom štrukturovania denných povinností a tiež organizácie práce či už priamo s deťmi alebo práce ohľadom domácnosti či zamestnania.

Ak patríte k tým super organizovaným mamám, tak gratulujem. Napriek tomu sa poteším, keď si články prečítate a keď mi dáte feedback a možno aj vlastné tipy. Ak však ste skôr mama, čo ma pocit, že jej čoskoro všetko padne na hlavu, že nevie či pondelok alebo už zas nedeľa a robota sa proste len tak o vás potkýňa, nezúfajte. Je to normálne a nieje na vás nič divné.

Nikdo z nás sa nenarodil super organizovaný s diárom v ruke a bol hneď super matkou, my sa tomuto musíme najskôr naučiť, tak ako sa učeň najskôr učí svoje remeslo predtým než ho pošlú na stavbu.

Začnem témou ‚super mamy. Tak, ako spoločenské očakávania ohľadom výzoru mamy sú v dnešnej dobe absolútne nadsadené (mamy by najlepší druhý deň po pôrode mali vyzerať, ako top modelky) tak sú aj nároky kladené na dnešné mamy proste obrovské a pre väčšinu smrteľníkov nie zvládnuteľné.


Moderná žena-matka by mala mať výzor ako bohyňa, mať super vychované a príkladné deti najlepšie s titulmi renomovaných škôl a k tomu ešte hudobne, výtvarne či športovo nadané (a prečo nie všetko dokopy?), popri tom ešte viesť domácnosť, čo sa leskne ako lusk, mať na varené a napečené, ako v reštaurácii a prečo nie mať aj samostatný príjem a úspech v zamestnaní?

Poznáte takéto super matky? Možno z médií či sociálnej sieti, ale poznáte aj skutočné reálne ženy, čo toto všetko spĺňajú? Pravdepodobne nie, pretože v médiách či sociálnych sieťach sa samozrejme ukazuje každý len zo svojej cukríkovej strany. Táto je ďaleko vzdialená od reality. Určite sa tam mamičky nechodia chváliť, keď ich dieťa dostane v škole guľu ani, keď zbije spolužiaka či nezvláda školu a musí chodiť k psychologičke. Nieje ťažké pretriediť informácie a koncentrovať sa len na tie pozitívne. Ja to neodsudzujem, je to asi v ľudskej prirodzenosti sa nechváliť zlým. Avšak mnoho ľudí toto zabúda, keď sleduje média a nemyslí na to, že sú to vysoko koncentrované a vedome vybrané informácie.


Nieje preto prekvapivé, keď mnohé ‚normálne‘ ženy a matky tieto nároky nedokážu zvládnuť a cítia sa potom menejcenné a nemožné. To je absolútne nesprávne, tak by sa nemala cítiť žiadna matka. Materstvo nemá byť o zaškrtávaní tabuľky dokonalosti, ale v prvom rade o sprevádzaného malého človiečika jeho životnou dráhou. A to zvládali s bravúrou už mamy generácie našich starých mám s deťmi poobliekaných v zaštopkovaných ponožkách a odtrahaných teplákoch po súrodencoch či v deravých topánkach.

Tým nechcem podceniť úlohu a funkciu matky len zmeniť definíciu super mamy – nie super mama pre vonkajší svet, ale prosto a jednoducho dobre zorganizovaná mama, ktorá vie najlepšie, čo jej deti potrebujú a snaží sa nájsť cestu, ako toto uplatniť (nie pre vonkajší svet, ale pre seba a svoje ratolesti).


Nemusíme si nič nahovárať, starať sa o viaceré deti je častokrát práca na plný úväzok a mnohé matky musia byť lepšie zorganizované ako vrcholoví manažéri (viem o čom hovorím, pracujem v manažment). Preto je táto úloha nielen obdivuhodná, ale keď hľadáme techniky ako úlohu matky čo najlepšie zorganizovať, môžeme pri tom mnohé manažérske techniky efektívne uplatniť a využiť ich aj v súkromí. Táto séria článkov vám bude ponúkať konkrétne tipy a rady, ako lepšie zorganizovať svoj denný kolobeh len s radami, ktoré mám overené a oskúšané pri mojich deťom.

Moje články sú zamerané v prvom rade pre matky 3 a viacerých detí (moja predstava veľkorodiny ?), ale samozrejme, že aj mamy s 1 dieťaťom budú z nich mať zaručene prospech. Dúfam, že vám moje tipy pomôžu lepšie štruktúrovať svoj denný kolobeh a dajú viac priestoru vám vychutnať materstvo, ktoré je a bude pre mňa nielen vždy tou najkrajšou životnou úlohou, ale aj nádherným životným obdobím. .

Newsletter

Ak vás môj článok zaujal, nezabudnite sa prihlásiť na odber newslettru, kde dostanete od mňa okrem iného mnohé bonusy. Aktuálne rozosielam odberateľom zadarmo tabuľku náhradných surovín, ktoré určite využijete skvelo pri varení, či pečení.
 • Máte deti a nič nestíhate? Pozrite si tieto konkrétne rady ako to zlepšiť

  Máte deti a nič nestíhate? Pozrite si tieto konkrétne rady ako to zlepšiť

  Ahojte, tento diel by som rada venovala konkrétnym tipom ako si správne štruktúrovať povinností, ktorých má každá mama viac ako dostatok a to tak, aby ste sa nielen stresovali ale aj našli čas pre seba a svoje záujmy. Ako mama zaisto už viete, aké dôležité je pod váhou všetkých tých […]


 • Valentínske srdiečka z maslového cesta

  Valentínske srdiečka z maslového cesta

  Tieto srdiečka z jednoduchého maslového cesta sú krásne krehké a ich príprava vám nezaberie veľa času. Na inšpiráciu som použila recept mojej starej mamy na mrežovník. Potrebujete: Postup:


 • Valentínska vianočka v tvare srdiečka

  Valentínska vianočka v tvare srdiečka

  Sviatok svätého valentína sa blíži a jeden z mnohých spôsobov ako hýčkať vaších drahých je aj chutným jedlom, lebo ako sa hovorí – láska ide cez žalúdok :). V najbližšie dni vám preto prinesiem zopár chutných receptov, ktoré určite zvládnete k tomuto sviatku aj vy doma pripraviť. Dnes začnem touto […]


 • Dokonale nadýchaný domáci hrnčekový chlieb

  Dokonale nadýchaný domáci hrnčekový chlieb

  Tento chlieb je mäkkučký ako perinka a rýchlo pripravený. Všetko čo k nemu potrebujete je 1/2 čerstvých kvasníc. Inšpiráciu som čerpala pri japonskom chlebe, pri ktorom sa do cesta pridáva malé množstvo odpalovaného cesta, výsledok je skutočne fantastický. Na merianie som použila šálku s 250ml. Suroviny na (odpaľované) cesto1: Suroviny […]


Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *