clanok rodina vychova deti timemanagement_lydia_argilli_slovensky_podcast

Niekedy je menej proste viac- o daroch a výchove

Ahojte,


Obdobie Vianoc ma prinútilo zamyslieť sa viac nad detstvom a tiež trochu porovnať moje detstvo s tým, ktoré prežívajú moje deti. Čo ma napadlo hneď bez rozmyslenia bolo, mali sme toho menej. Hneď ma ale napadlo sa opýtať, mali sme toho naozaj menej? Možno po materiálnej stránke áno ale tie zážitky, kamarátstva, čas strávený na ihrisku.. toto všetko boli cennosti, ktoré moje deti v takomto rozsahu nemajú a už ani nikdy asi nespoznajú, časy sa zmenili.

Materiálne veci v posledných rokoch tak strašne zvýšili svoju lukrativitu ale nemyslím si, že nás urobili šťastnejšími. Poviem príklad. Keď sa mi narodil môj prvý syn, mala som pocit, že mu musím kúpiť naozaj všetko od výmyslu sveta. Začalo to, ešte keď bol v brušku, krásne oblečenie, nádherne vybavenú izbičku, a potom neskôr prišli na rad hračky, knižky… Človek by bábätko najradšej od lásky zjedol, a tak tým materiálnych vecí od nás či rodiny pribúdalo. Nikdy nezabudnem však na jeho druhé narodeniny, keď som si všimla, ako málo ho darčeky zaujali.

Vtedy som si povedala a dosť a nové veci začali pribúdať už len na sviatky – narodeniny, meniny, Vianoce a stačilo. Uvedomila som si, že v skutočnosti, tým, že všetko má, nemá sa na čo už tešiť a o čom snívať. Pamätáte si ten pocit z detstva, keď ste si mesiace a mesiace túžobne priali nový bicykel či novú bábiku a potom ste ju skutočne dostali? Ten pocit dokonalej radosti? Tento zažije len človek, čo nemá všetkého a všade. Som rada, že už ako 24- ročná som si toto uvedomila a dala svojej výchove iný smer.

Dnes, pri mojej 4. dcérke si popravde už radšej trikrát premyslím, čo nové kúpim. Nie, že by som na nej chcela šetriť (práve naopak, chcem aby sa mala rovnako dobre ako jej súrodenci) len už medzičasom som 13 rokov staršia a viem, že:

 • jednak, že mnohé veci, čo si mamičky nakúpia sú nepotrebné a často nezmyselné (kaša s príchuťou čokolády pre batoľa)
 • že práve bábätku je srdečne jedno, či ma značkové oblečenie alebo nie, ocení, ak sa má teplučko a materiál mu nespôsobí ekzém
 • že hračky, keď ich je mnoho, už nedokážu dieťa zaujať a výsledkom je, že dieťa v izbe preplnenej hračkami nevie, čím sa mať hrať a nehrá sa vôbec
 • a hlavne, že ten najväčším darom, čo môžeme dať naším deťom je náš čas

Najmä pri mojich deťom, keďže sú 4, si veľmi všímam, ako veľmi si dajú záležať na tom, že každý dostane viac menej tú istú dávku pozornosti a času odo mňa.

Ešte záverom musím sa s vami podeliť o jeden zážitok, ktorý sa mi prihodil pred pár dňami. Predom ňou sedelo dievča (asi 9 ročné) s mamou. Obe boli oblečené skromne, skôr chudobne. Zrazu sa to dievča len tak naklonilo k mame a objalo ju okolo pása a mama si ju pritúlila k sebe a takto tam spolu sedeli a počúvali. O tomto to v skutočnosti je, nie o najkrajších a najlepších veciach, ale o tým najkrajších a najlepších vzťahoch lebo tie ostanú, tie materiálne veci pominú. A táto mama mala už teraz jedno obrovské bohatstvo i keď navonok by jej to nikto asi nepovedal.

Ak vás môj článok zaujal, nezabudnite sa prihlásiť na odber newlstettru, kde dostanete od mňa okrem iného mnohé bonusy. Aktuálne rozosielam odberateľom zadarmo tabuľku náhradných surovín, ktoré určite využijete skvelo pri varení, či pečení.

 • Máte deti a nič nestíhate? Pozrite si tieto konkrétne rady ako to zlepšiť

  Máte deti a nič nestíhate? Pozrite si tieto konkrétne rady ako to zlepšiť

  Ahojte, tento diel by som rada venovala konkrétnym tipom ako si správne štruktúrovať povinností, ktorých má každá mama viac ako dostatok a to tak, aby ste sa nielen stresovali ale aj našli čas pre seba a svoje záujmy. Ako mama zaisto už viete, aké dôležité je pod váhou všetkých tých […]


 • Valentínske srdiečka z maslového cesta

  Valentínske srdiečka z maslového cesta

  Tieto srdiečka z jednoduchého maslového cesta sú krásne krehké a ich príprava vám nezaberie veľa času. Na inšpiráciu som použila recept mojej starej mamy na mrežovník. Potrebujete: Postup:


 • Valentínska vianočka v tvare srdiečka

  Valentínska vianočka v tvare srdiečka

  Sviatok svätého valentína sa blíži a jeden z mnohých spôsobov ako hýčkať vaších drahých je aj chutným jedlom, lebo ako sa hovorí – láska ide cez žalúdok :). V najbližšie dni vám preto prinesiem zopár chutných receptov, ktoré určite zvládnete k tomuto sviatku aj vy doma pripraviť. Dnes začnem touto […]


 • Dokonale nadýchaný domáci hrnčekový chlieb

  Dokonale nadýchaný domáci hrnčekový chlieb

  Tento chlieb je mäkkučký ako perinka a rýchlo pripravený. Všetko čo k nemu potrebujete je 1/2 čerstvých kvasníc. Inšpiráciu som čerpala pri japonskom chlebe, pri ktorom sa do cesta pridáva malé množstvo odpalovaného cesta, výsledok je skutočne fantastický. Na merianie som použila šálku s 250ml. Suroviny na (odpaľované) cesto1: Suroviny […]


Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *