Moja verzia Mac&Cheese

Dostala som chuť na tieto výborné šťavnaté cestoviny, ktoré sú naozaj nenáročné na prípravu, asi preto ich tak v USA obľubujú aj menej zdatné kuchárky. Vďaka veľa syru a omáčky nie su také suché ako bežne zapečené cestoviny.

Postup:

  1. Cestoviny (hodia sa najmä pozdĺžne typy- penne, vrtuľky, macaroni) uvariť v osolenej vode do mäkka. Zliať z vody, pritom za 2 šálky vody z cestovín odložiť stranou.
    2 Pl masla ohriať s troškou oleja v panvici. Pridať za 2 Pl hl.muky a vytvoriť svetlú zápražku.
  2. Priliať za 1 šálku mlieka a dobre rozmiešať (najlepšie mimo ohňa) aby neboli v omáčke hrudky. Potom pridat 2 šálky vody z cestovín a nechať za miešania na sporáku spolu zovrieť.
  3. Dochutiť čierným korením a s 1 čl sušeného horcicoveho prášku (kdo nemá vynechá) ako aj chilli podľa chuti. Nedosolovať!! – Cestovinová voda je už slaná.
  4. Nechať variť za miešania pokiaľ vznikne krémovitá omáčka.
  5. Medzitým postrúhať 150g tvrdého syra. V amerike sa používa syr cheddar, ktorý dodá jedlu krásnu farbu. Dá sa ale nahradiť aj syrom gouda alebo ementál. 2/3 syra dať do omáčky a miešať pokiaľ sa neroztopí.
  6. Potom zmiešať s cestovinami a vyliať do vymastenej zapekacej formy.
  7. Posypať zvyšným syrom a nechať zapiecť na 200°C pokiaľ syr nezačne mať zlatistú farbu (15-20min).
  8. Najlepsie chutia ešte horúce. Cestoviny možno podľa chuti obmieňať, napríklad pridaním brokolice alebo hrášku.

Ideálnou prílohou sú mäsové guľky s parmezánom. Na to zmiešať hovädzie mleté mäso (ca 250g) so 3pl strúhaeho parmezánu, soľou (stačí málo kedže parmezán je slaný), čiernym korením, vajíčkom a strúhankou. Vytvarovať guľky a opiecť zo všetkých strán na oleji do zlatista.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*